wtorek, 1 lutego 2011

Festiwal Kultury Glicer

Zanim logo festiwalu zostało w pełni zaakceptowane, było szeroko dyskutowane w gronie organizatorów. Graficznie super, ale mieliśmy wątpliwości, co do czytelności, w miejscach, które pełnią funkcję informacyjną.

W związku z tym, postanowiłam zrobić mały test i pokazać logo Mamie, która nie była wówczas jeszcze wtajemniczona:

– Mamo, przeczytaj.
– Nienormatograf, festiwal kultury glicer.
– Nie, queer. Czyta się kłir.

W tym momencie role się odwróciły. No bo co to takiego jest ta kultura queer? Głupio było się przyznać, że tak do końca to ja nie wiem, więc odpowiedziałam, że „to wszystko, co poza ogólnie obowiązującym kanonem, czyli, że jak teraz za piękne uważa są chude to grube mają problem, podobnie jak homoseksualiści, ale mogą się odnaleźć w tej niszy, którą jest właśnie kultura queer.”

Ostatecznie, niewinny test przyczynił się do zmiany czcionki (argument o kulturze „glicer” był niepodważalny) oraz moich prób zrozumienia, czym jest kultura queer.

Pomocny w poszukiwaniach był internet, jak również, a może przede wszystkim rozmowy. Łatwo nie było. Okazało się, że ile spojrzeń, tyle definicji. Byłam zdezorientowana. Queer z angielskiego pedał. To, co pejoratywne zmienia się w pozytywne. Dystans do samych siebie? Dobrze, to podobnie jak z imieniem mojego kota. Pumeks to pumeks. Nie, Pumeks to mój kochany kot :) Mniejszości seksualne. Koniec? Okazuje się, że termin ten ewoluuje. W związku z tym postanowiłam sformułować definicję, która jest moim osobistym zrozumieniem tematu, a raczej próbą jego rozumienia.

Czym jest kultura queer?

Kultura queer jest częścią szeroko rozumianej kultury usuniętej poza nawias, tego co społecznie akceptowalne. Trudno ją jednoznacznie zdefiniować, gdyż to, co „normalne” jest płynne i w zależności od kontekstu ulega nieustannej modyfikacji. „Queer” mieści w sobie wieloznaczność tożsamości płciowych, wywodzi się od ruchu mniejszości seksualnych.

4 komentarze:

  1. Jak to wspaniale, że w naszym mieście pojawiła się taka, bezprecedensowa chyba, inicjatywa. Wszystkim organizatorom życzę dużej wytrwałości i serdecznie pozdrawiam. Belfer00 P. S. Czy w ramach festiwalu przewidziana jest dyskusja o problematyce wykluczenia, uprzedzeń i stygmatyzacji?

    OdpowiedzUsuń
  2. Belfer00, bardzo dziękuję za uznanie i ciepłe słowa. W poniedziałek, 28 lutego planujemy panel dyskusyjny pod tytułem "Queer po polsku - queer po ludzku", którego tematem będzie codzienność osób transpłciowych i nieheteronormatywnych w Polsce. Myślę, że to będzie odpowiedni moment do poruszenia także kwestii wykluczenia, uprzedzeń i stygmatyzacji. Pełny program festiwalu już wkrótce. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki za informację. W programie jest też informacja o warsztatach, i że liczba miejsc jest ograniczona. Czy jest szansa, by osoba nie zajmująca się profesjonalnie zagadnieniem (mam na myśli siebie) mogła wziąć udział? Na stronie warsztatów jest wzmianka, żeby zgłoszenie zawierało uzasadnienie chęci udziału. :( Od kilku lat staram się zapoznawać przez net z materiałami dotyczącymi niektórych zagadnień, ale zeszłoroczne spotkania genderowe były pierwszymi "na żywo". A teraz, z pewnym zdziwieniem przekonałem się, że w naszym środowisku akademickim pojawiła się cała organizacja zajmująca się tymi zagadnieniami. Czy są Państwo z Wydziału Socjologii? Pozdrawiam. Belfer00 P.S. Trochę edytuję w Wikipedii, także niektóre artykuły dotykające tej tematyki, choć nie jestem profesjonalistą.

    OdpowiedzUsuń
  4. W warsztatach mogą wziąć udział wszystkie chętne osoby, więc zapraszam i Ciebie. Jeśli chodzi o uzasadnienie chęci, wystarczy kilka zdań, nie trzeba posiadać żadnych kwalifikacji ani niczego udowadniać, bardziej zależy nam na szczerej chęci udziału :)
    Co do osób organizujących festiwal, są to członkowie i członkinie Stowarzyszenia 9/12 i Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku, są wśród nas również osoby nie będące w żadnej organizacji. Z tego co mi wiadomo jest jedna osoba studiująca socjologię, sporo jest wśród nas absolwentek/studentek pedagogiki.

    OdpowiedzUsuń